British Skating Legends

Unsung heroes of British roller speed skating

BRITISH JUNIOR 'B' / YOUTH BOYS - EUROPEAN CHAMPIONSHIPS

Prior to 2011 these championships were split as Cadet and Junior European Championships.  After 2011 the Junior European Championships were again split into two further distinct age groups known as Junior 'A and Junior 'B'.

2011 POLLENZA, ITALY (Track)
16th - 18th July
 300mTT
 500m
 1000m
 10kmPE
 15kmE
 Relay
Harry Hoare
 19th
 17th
 18th
 21st
 23rd
 
Michal Roman 
 32nd
 26th
 27th
 25th
 28th
 
Manager: Sharon Tongue 
 
 
 
 
 
 
2011 MACERATA, ITALY (Road)
20th - 23rd July
 200mTT
 500m
10kmP 
 20kmE
 Relay
 Mara.
Harry Hoare
 20th
 *
 *
 *
 
 ?
Michal Roman 
 22nd
 *
 *
 *
 
 ?
Manager: Sharon Tongue 
 
 
 
 
 
 
* The British team, along with several other nations, withdrew deeming the track too dangerous for competition
 
 
 
 
 
 
2012 SZEGED, HUNGARY (Track)
23rd - 28th July
Great Britain did not send a delegation
2013 GEISINGEN, GERMANY (Track)
11th - 13th July
 300mTT
 500m
 1000m
 5000mP
 10kmE
 Relay
Joe Adam-Hardy
 .
 28th
 29th
 34th
  31st
 
Manager: Sharon Tongue 
 
 
 
 
 
 
2014 GEISINGEN, GERMANY (Track)
28th - 30th July
 300mTT
 500m
 1000m
 5000mP
 10kmE
 Relay
Scott Aitken
 25th
 32nd
 37th
 37th=
 36th=
 
Will Dobson 
 20th
 22nd
 29th
 31st=
 34th=
 
Manager: Sharon Tongue 
 
 
 
 
 
 
2014 GEISINGEN, GERMANY (Road)
31st July - 2nd August
 200mTT
 500m
 10kmP
 15kmE
 Relay
Scott Aitken
 28th
 37th
 37th
 36th
 
Will Dobson 
 18th
 27th
 35th
 35th
 
Manager: Sharon Tongue 
 
 
 
 
 
2015 WORGL, AUSTRIA (Track)
20th - 22nd July
 300mTT
 500m
 1000m
 5000mP
 10kmE
 Relay
Scott Aitken
 
 
 
 31st
 31st
 
Will Dobson 
 14th
 16th
 21st
 
 
 9th
Jack Kelly 
 26th
 30th
 28th
 32nd
 23rd
 9th
Dylan Scrivens 
 24th
 29th
 13th
 20th
 17th
 9th
Management: Mark Simnor / Sharon Tongue 
 
 
 
 
 
 
2015 INNSBRUCK, AUSTRIA (Road)
24th - 25th July
 200mTT
 500m
 10kmP
 15kmE
 Relay
Scott Aitken
 
 
 29th
 
 
Will Dobson 
 15th
 15th
 28th
 28th
 7th
Jack Kelly 
 22nd
 28th
 
 29th
 7th
Dylan Scrivens 
 20th
 16th
 22nd
 25th
 7th
Management: Mark Simnor / Sharon Tongue 
 
 
 
 
 
2016 HEERDE, HOLLAND (Track)
24th - 26th July
 300mTT
 500m
 1000m
 5000mP
 10kmE
 Relay
Dylan Scrivens
 
 28th
 
 17th
 25th
 
Manager: Sharon Tongue 
 
 
 
 
 
 
2016 HEERDE, HOLLAND (Road)
28th - 29th July
 100mTT
 1Lap
 10kmP
 15kmE
 Relay
Dylan Scrivens *
 
 
 
 
 
Manager: Sharon Tongue 
 
 
 
 
 
* Dylan sustained a broken wrist on the track and did not compete 
 
 
 
 
 
2017 LAGOS, PORTUGAL (Track)
3rd - 5th July
Great Britain did not send a male delegation
2017 LAGOS, PORTUGAL (Road)
7th - 8th July
Great Britain did not send a male delegation

From 2018 the Junior 'B' category was renamed 'Youth'.  Junior 'A' reverted to 'Junior'.

2018 OSTENDE, BELGIUM (Track)
17th - 19th August
 300mTT
 500m+
 1000m
 5000mP
 5000mE
 TeamTT
 Relay
Samuel Morris
 
 
 10th
 4th
 11th
 8th
 
Trystyn Scrivens 
 15th
 17th
 13th
 16th
 17th=
 8th
 
Manager: Harry Hoare
 
 
 
 
 
 
 
2018 OSTENDE, BELGIUM (Road)
21st - 22nd August
 200mTT
 1Lap
 8000mP
 10kmE
Samuel Morris
 
 
 14th
 18th
Trystyn Scrivens 
 
 
 16th
 22nd
Manager: Harry Hoare 
 
 
 
 
2019 PAMPLONA, SPAIN (Track)
26th - 28th August
Great Britain did not send a delegation
2019 PAMPLONA-BARANAIN, SPAIN (Road)
30th - 31st August
Great Britain did not send a delegation